Ten babciny zapomniany lek ma wiele zastosowań o których nie wiedziałaś: Ziarenka czarnuszki mogą uratować Ci życie.

Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) to roślina nazywana również czarnym kminkiem, mimo że nic jej z nim nie łączy. Już ponad dwa tysiące lat jest stosowana na Wschodzie zarówno jako przyprawa, jak i wartościowy środek leczniczy.

Podobno nawet sam Mahomet doceniał czarnuszkę za jej właściwości. Miał on powiedzieć: „Ta roślina leczy wszystko z wyjątkiem śmierci”. I faktycznie tak jest. Czarnuszka jest skuteczna w walce z różnymi dolegliwościami, a o jej wpływie na organizm można przeczytać w tekstach wielu autorów. Warto dowiedzieć się, co jest w niej takiego niezwykłego.

1. Zapalenie gardła

Dzięki działaniu antybakteryjnemu i przeciwwirusowemu, czarnuszka zwalcza infekcje, dezynfekuje oraz uśmierza ból.

2. Cukrzyca typu 2

Czarnuszka zawiera nienasycone kwasy tłuszczowe, które zmniejszają poziom cukru we krwi. Oprócz tego korzystnie wpływa na trzustkę – chroni ją i przyczynia się do jej regeneracji.

3. Epilepsja

Jeśli będziemy regularnie spożywać czarnuszkę, może ona przeciwdziałać padaczce oraz zmniejszać liczbę napadów.

4. Ciśnienie krwi

Obniża ciśnienie krwi oraz niweluje ryzyko związane z wystąpieniem zakrzepów.

5. Choroby grzybicze

Jest pomocna w odgrzybianiu organizmu. Dzięki obecnemu w czarnuszce, a zwłaszcza w oleju z jej nasion, składnikowi nazywanego tymochinon, wykazuje silne działanie antygrzybiczne.

6. Dolegliwości ze strony układu pokarmowego

Ma właściwości przeciwskurczowe, co pomaga na uciążliwe wzdęcia. Czarnuszka łagodzi również zgagę i dobrze wpływa na pracę jelit.

7. Działanie przeciwnowotworowe

Od ponad 1000 lat olej z czarnuszki uważany jest na Wschodzie za naturalny środek do walki z rakiem. Przy regularnym stosowaniu może spowodować zahamowanie rozwoju komórek rakowych w jelicie cienkim. Także w przypadku innych nowotworów olej z czarnuszki może pomagać, więc warto go przyjmować. Polecane dawkowanie to trzy łyżeczki dziennie.

8. Brak odporności

Fantastycznym sposobem na wzmocnienie organizmu jest spożywanie na czczo jednej łyżeczki oleju z czarnuszki. Aby było smaczniejsze, można go dodać do soku lub wody z miodem.

9. Choroby skórne

Olej z czarnuszki jest pomocny w zwalczaniu trądziku, łuszczycy czy atopowego zapalenia skóry.

10. Alergie

Czarnuszka to doskonałe lekarstwo pomagające przy wszystkich alergiach. W przypadku występowania ostrych reakcji alergicznych (np. katar sienny czy kaszel) można dostrzec zauważalną poprawę u pacjenta po spożyciu czarnuszki. Zwłaszcza przy reakcjach alergicznych w drogach oddechowych wykazuje ona silne działanie łagodzące.

Czarnuszka przynosi tyle korzyści dla zdrowia, że bez wątpienia warto zacząć ją stosować. Nawet jeśli nie cierpimy na żadne z powyższych problemów, działajmy zapobiegawczo. Czarnuszkę bez trudu kupimy w sklepach zielarskich oraz w większych marketach.

error: Treść zabezpieczona !!