Bóle w dolnej części pleców – co jest ich powodem i jak można sobie z nimi radzić.

Bóle w dole pleców – przyczyny i sposoby walki z tą dolegliwością

Poniżej prezentujemy najskuteczniejsze sposoby, dzięki którym można zmniejszyć odczuwany w tym obszarze ból. Dolegliwości bólowe w krzyżu znacząco wpływają na obniżenie komfortu życia, utrudniając prawidłowe funkcjonowanie i negatywnie wpływając na samopoczucie. Poniżej prezentujemy główne przyczyny bólu w tym obszarze ciała i proponujemy sposoby walki z nimi.

1. Naciągniecie mięśnia

Do sytuacji takiej dochodzi zwykle wówczas, gdy wykonujemy gwałtowny ruch tuż po długim okresie utrzymywania takiej samej pozycji – na przykład gdy długo siedzimy w pracy przy biurku, a następnie wykonujemy szybki ruch, by po coś sięgnąć.

Podczas próby poniesienia się z miejsca ból zacznie się nasilać i promieniować w dół, do nóg, jak również wokół talii.

2. Przepuklina kręgosłupa – wypadający dysk

Pomiędzy kręgami umiejscowione są niewielkie krążki, wypełnione płynem – dyski. ich zadaniem jest amortyzacja kręgów i łagodzenie wstrząsów, powstających w naturalny sposób podczas ruchów ciała. Niekiedy zdarzają się sytuacje, w których, w wyniku gwałtownego ruchu dochodzi do wypadnięcia dysku z dotychczasowego położenia.

Może mieć to miejsce podczas gwałtownego podniesienia dużego ciężaru. Typowymi objawami są wówczas intensywny ból, skurcze oraz niewielki guzek, który można dostrzec na plecach. Ból charakteryzuje się zmiennym natężeniem – nasila się zwykle z samego rana.  Uraz tego typu charakterystyczny jest dla osób uprawiających sport.

3. Chroniczne przeciążenie

Utrzymywanie przez długi czas statycznej postawy ciała lub wysiłek fizyczny o dużej intensywności mogą być powodami przewlekłego przeciążenia kręgosłupa.

Każdy ruch, systematycznie powtarzany, jak również długotrwałe obciążenie jednej strony ciała, mogą prowadzić do rozwoju stanów zapalnych kręgosłupa. Niekiedy może to skutkować ograniczeniem sprawności fizycznej – nie należy więc lekceważyć pojawiających się objawów, nawet w początkowej fazie dolegliwości.

Jakie środki zaradcze można zastosować?

Okazuje się, że wystarczy wprowadzić kilka niezwykle prostych zasad, które pomogą nam zmniejszyć ból i zwiększyć komfort życia. Są to:

  • pływanie lub joga,
  • regularne masaże,
  • stosowanie specjalistycznych taśm i plastrów,
  • utrzymywanie prawidłowej postawy ciała.

4. Choroba zwyrodnieniowa stawów

Upływający czas powoduje degenerację wielu struktur naszego ciała lub ich osłabienie. Taki sam jest los dysków, znajdujących się pomiędzy naszymi kręgami, wiązadeł oraz stawów. Utrata elastyczności tkanki chrzęstnej powoduje sztywność i może prowadzić do osteoartozy – zwyrodnienia stawów.

Jak temu zapobiegać? Metody są proste:

  • należy dbać o odpowiednią aktywność fizyczną; jej brak jest głównym powodem sztywnienia stawów, a długotrwałe siedzenie osłabia dyski,
  • kilka prostych ćwiczeń oraz spacer każdego dnia,
  • dieta bogata w składniki przeciwzapalne, takie jak kwasy tłuszczowe omega-3,
  • codzienne ćwiczenia rozciągające o poranku pozwalają na zachowanie dobrego stanu kręgosłupa,
  • odpowiednia podaż witaminy D i magnezu – warto poprosić o wskazówki na temat właściwych suplementów lekarza.

Należy również dbać o prawidłowe nawyki, zarówno te żywieniowe, jak i związane z odpowiednią postawą ciała.

error: Treść zabezpieczona !!