Moje kwiaty zachwycają wszystkich gości. Oto domowe sprawdzone nawozy na bujny rozkwit.

Naturalne nawozy do kwiatów – sposobem na piękne kwitnienie. 

Sporządzanie domowych nawozów do kwiatów jest bardzo dobrym rozwiązaniem na polepszenie warunków wzrostu naszych roślin oraz uzupełnienie i dostarczenie roślinie niezbędnych składników odżywczych.

Przygotowanie nawozów nie jest skomplikowane, a może przynieść zaskakujące efekty. Owe nawozy przygotowuje się ze składników obecnych chyba w każdym domu. Jak przygotować domowe nawozy dowiecie się w poniższym artykule.

Domowe nawozy do kwiatów – jak wykonać?

Samodzielne przygotowywanie nawozów dla kwiatów przynosi wiele pozytywnych efektów. Naturalne produkty wykorzystywane do sporządzenia owych nawozów, mogą być o wiele lepsze od ich chemicznych odpowiedników.

Naturalne nawozy dostarczają roślinie niezbędnych składników, potrzebnych do wzrostu, a także skutecznie chronią roślinę przed różnego rodzaju chorobami i szkodnikami. Jakie nawozy zatem, możemy wykorzystać do odżywienia kwiatów domowych?

Nawóz z wody grzybowej

Przygotowanie:  Świeże grzyby jadalne należy pokroić na drobno. Następnie zalewamy je wodą w ilości 1:1. Po upływie doby ową wodę należy odlać, a grzyby ponownie zalać świeżą wodą w tej samej ilości. Nawóz będzie gotowy do użycia już następnego dnia. Nawóz może być używany maksymalnie dwa razy w tygodniu.

Nawóz ze skórki banana

Przygotowanie: Skórę z banana można użyć w trakcie przesadzania rośliny. Skórę należy zmielić lub drobno posiekać i umieścić na dnie doniczki.

Następnie zasypujemy ją ziemią i przesadzamy kwiat. Skórka z banana, dzięki dużej zawartości minerałów takich jak potas, magnez, fosfor, skutecznie wspomaga wzrost rośliny.

Nawóz z witaminy B12

Przygotowanie: Do przygotowania tego nawozu potrzebna jest fiolka witaminy B12. Należy ją wymieszać w litrze wody. Powstałą miksturą należy podlewać kwiaty 2 razy w miesiącu. 

Nawóz z mleka

Przygotowanie: Mleko można wykorzystać do pielęgnacji fig. Przecieranie liści fig czystą ściereczką, nawilżoną mlekiem zapewni im nawilżenie i połysk.

Nawóz z soku z aloesu

Przygotowanie: Nawożenie roślin sokiem z aloesu jest polecane szczególnie w okresie zimy, bowiem dostarczy ono roślinie niezbędnych składników odżywczych. W tym celu łyżkę soku należy rozcieńczyć w litrze wody, a powstałą miksturę używać do podlewania.

Nawóz z aspiryny

Przygotowanie: Nawóz przygotowany z użyciem aspiryny spełni swoją rolę w czasie, gdy rośliny tracą swój wigor. Aby temu zapobiec, należy tabletkę aspiryny rozpuścić w litrze wody. Powstały roztwór umieścić w butelce z rozpylaczem i spryskiwać nim rośliny co kilka dni.

Nawóz ze skórki owoców cytrusowych lub granatu

Przygotowanie: Skórki owoców cytrusowych lub granatu można namoczyć w wodzie przez około jeden dzień. Po tym czasie wodę można wykorzystać do podlewania roślin, co będzie idealnym zabiegiem odżywczym.

Nawóz z popiołu drzewnego

Przygotowanie: Z użyciem popiołu drzewnego można przygotować odżywczy roztwór dla roślin. Jego przygotowanie wymaga odrobinę cierpliwości, ponieważ po wymieszaniu łyżki popiołu w litrze gorącej wody, należy go odstawić w ciemne miejsce na tydzień.

Od czasu do czasu roztwór powinien być zamieszany. Powstałym nawozem należy podlewać rośliny raz na 10 dni. 

Nawóz z oleju rycynowego

Przygotowanie: Skuteczny w kierunku odżywienia roślin jest również olej rycynowy. Jedną łyżkę oleju rozpuścić trzeba w litrze wody. Powstały nawóz wykorzystywać do podlewania.

Nawóz ze słodkiej wody

Przygotowanie: Część roślin wprost uwielbia słodkie produkty, dlatego też do podlewania roślin można użyć roztworu wody i cukru (pół łyżeczki cukru na 100 ml wody). Można również posypać cukrem wierzch podłoża i następnie podlać roślinę.

Rośliny domowe wymagają odpowiedniej i regularnej opieki. Wszelkie zaniedbania i niedostarczanie roślinie właściwych składników odżywczych będą skutkowały coraz gorszym stanem rośliny.

Aby tego uniknąć warto stosować naturalne nawożenie naszych kwiatów, z użyciem składników obecnych w domu, co zapewni roślinom nie tylko odżywienie, ale też piękny wygląd.

error: Treść zabezpieczona !!