Jakie rośliny uprawiać w towarzystwie pomidorów. Instrukcje krok po kroku.

Jakie rośliny uprawiać w towarzystwie pomidorów

Nie każdy wie, że należy ostrożnie dobierać roślinne towarzystwo dla pomidorów. Można powiedzieć, że są takie rośliny, co nawet ochronią pomidory od szkodników. Ich bliskie sąsiedztwo spowoduje, że będą świetnie rosnąć i obficie owocować. Z pewnością warto z takimi informacjami się zapoznać.

Sadzenie towarzyszące – co to jest

Pod pojęciem sadzenia towarzyszącego kryje się model uprawy roślin, który zakłada umieszczanie blisko siebie w glebie sadzonek roślin różnych gatunków lub sianie ich nasion. Działanie to ma na celu obopólną korzyść roślin. Zaleca się hodowanie razem niektórych gatunków roślin, by wspierać ich rozwój, stymulować wzrost i przeciwdziałać szkodnikom. Taki rodzaj grupowania umożliwia czerpanie korzyści z naturalnej symbiozy. Pomaga w lepszym rozwoju i przynosi pozytywne skutki współoddziaływania.

Sadzenie towarzyszące – zalety

Ochrona upraw 

Towarzyszące sadzenie to sposób, by zapewnić bezpieczeństwo delikatnym i kruchym roślinom  przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi, takimi jak podmuchy wiatru, czy silna operacja słoneczna. Duże liście i mocna łodyga sąsiedniej rośliny pomoże im w przetrwać bez uszczerbku.

Ochrona przed szkodnikami

Towarzyszące sadzenie jest najbardziej naturalną, a zarazem najbezpieczniejszą metodą zapewnienia ochrony przed szkodnikami. Kiedy istnieje ryzyko pojawienia się szkodników na terenie uprawy należy sadzić obok siebie rośliny, które je odstraszają i nawzajem dobrze na siebie wpływają.

Minimalizowanie zagrożenia

Należy unikać monokultur, czyli bardzo dużej ilości krzaków pomidorów w jednej sekcji. Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem są polikultury, gdyż są one wzorowane na naturze. W wielkich skupiskach roślinnych pojawienie się chorób albo szkodników powoduje zagrożenie rozprzestrzeniania na całą uprawę. Rozwiązaniem dla tego problemu, będzie inspiracja bezpośrednio na „mądrości natury” i regułach w niej funkcjonujących.

Pozytywy

Sadzenie obok siebie różnych gatunków miododajnych roślin, może wpłynąć na powiększenie populacji niezwykle pożytecznych owadów, które pomogą skutecznie zwalczać szkodniki.

Bazylia

Sąsiedztwo bazylii jest bardzo korzystne dla pomidorów. Wpływa na ich zdolność do owocowania, ale również na walory smakowe owoców. Odstraszy roztocza, owady i szkodniki, takie jak muchy, komary, mszyce oraz robaki. Sąsiedztwo bazylii pozytywnie wpłynie również na uprawę papryki i szparagów.

Nagietek

Bardzo dobrym rozwiązaniem jest sadzenie blisko siebie nagietków i pomidorów. Wynika to z podobnych potrzeb wzrostowych obu gatunków. Wpływ na ochronę systemu korzeniowego pomidorów przed nicieniami.

Należy najpierw umieścić w glebie pomidory, a następnie w odległości około 45 centymetrów zrobić otwory dla nagietków. Taki dystans jest optymalny. Daje wystarczającą przestrzeń i pozwala rozwijać się prawidłowo roślinom.

Czosnek

Wielkie znaczenie ma posadzenie czosnku blisko pomidorów. Jest  on sprawdzoną rośliną towarzyszącą, gdyż odstrasza mszyce. Wysoka zawartość w czosnku związków siarki wpływa również na pozbycie się takich szkodników, jak ćmy i inne niepożądane owady. Sadzenie bazylii jest cenne w towarzystwie buraków, selerów, sałaty, ziemniaków, truskawek, róż i drzew. owocowych. Należy pamiętać, by nie sadzić jej niedaleko grochu.

Sadzenia towarzyszące – przykładowe konfiguracje

  • Drzewka jabłoni i moreli – świetnie czują się w towarzystwie nagietka i czosnku.
  • Fasola – jest bardzo dobrym sąsiedztwem dla grochu, ziemniaków, selera, kukurydzy, marchewki, bakłażana, ogórków, rzodkiewki i truskawek.
  • Czosnek – nie jest dobrym towarzystwem dla pora, cebuli i szczypiorku. Źle wpływa na uprawę buraków.  Czosnek i buraki wzajemnie spowalniają swój wzrost.
  • Buraki – powinno się sadzić blisko ziemniaków, kukurydzy i mięty.
  • Ogórki – powinny rosnąć obok warzyw korzeniowych, selerów, szparagów, fasoli, kukurydzy, sałaty, kopru, cebuli, rzodkiewki i grochu.
  • Słonecznik i kukurydza pozytywnie wpłyną na pomidory, na ich wzrost i walory smakowe. Absolutnie nie wolno ich sadzić koło szałwii i ziemniaków.
  • Koper – dobrze się czuje przede wszystkim przy ogórkach, kapuście, kalafiorze.  Pozytywnie wpływa na sałatę, kukurydzę i cebulę. Nie należy go sadzić obok pomidorów i marchwi.

error: Treść zabezpieczona !!