Lubczyk i jego lecznicze właściwości – jak uprawiać tę roślinę w domowych warunkach.

Lubczyk to wieloletnia roślina, która może się bujnie rozrosnąć, jeśli nie zniechęcisz się początkowymi trudnościami i stworzysz jej odpowiednie warunki do uprawy.

W poniższym poradniku znajdziesz wskazówki dotyczące pielęgnacji tego aromatycznego zioła i dowiesz się więcej o jego prozdrowotnych właściwościach. Przede wszystkim – nasiona lubczyku kupuj wyłącznie w sprawdzonych miejscach.

Kiedy zdobędziesz nasiona, zamocz je w wodzie na 2-3 godziny i przygotuj ziemię pod zasiew. Dobrym pomysłem będzie zmieszanie ziemi do kwiatów z ziemią ogrodową. Jeśli wszystko jest już gotowe, możesz przystąpić do sadzenia – w doniczce lub specjalnym miejscu w ogrodzie lub na działce.

Właściwości lecznicze lubczyku

Lubczyk ma wiele zastosowań, a jako niezwykle aromatyczna przyprawa jest doceniany od pokoleń. Jednocześnie należy on do gatunku wyjątkowo odpornych roślin, które nie są zbyt wymagające i trudne w uprawie.

Jak smakuje lubczyk? Na początku wyczuwalne są nuty słodyczy, dopiero później można odczuć jego nieco gorzki posmak. Jako roślina o tak bogatych walorach smakowych był niezastąpiony w kuchniach naszych babć. Obecnie również warto sięgnąć po lubczyk w trakcie gotowania, jednak to nie wszystko, co ma do zaoferowania ta niezwykła roślina!

Wpływ lubczyku na zdrowie

W końcu lubczyk to nie tylko przyprawa, która urozmaici smak potraw. To przede wszystkim roślina o o rewelacyjnych właściwościach zdrowotnych.

10 pozytywnych właściwości zdrowotnych lubczyku

  • przyspiesza metabolizm – jest polecany dla osób będących na diecie,
  • ułatwia oddychanie,
  • wspomaga procesy trawienne,
  • jest wsparciem przy dolegliwościach reumatycznych i innych chorobach stawów – w takich przypadkach przydatny jest zwłaszcza wywar z korzenia lubczyku,
  • usuwa nadmiar wody i nagromadzonego sodu w organizmie,
  • wspomaga pracę pęcherzyka żółciowego i wydzielanie żółci,
  • pomaga na niestrawność, gazy i wzdęcia,
  • ma działanie moczopędne, dzięki czemu sprawdzi się u osób z dolegliwościami ze strony układu moczowego i wydalniczego,
  • oczyszcza krew i wzmacnia naczynia krwionośne,
  • wspiera układ odpornościowy i przyspiesza proces zdrowienia.

Lubczyk do domowego użytku

Dawniej wykorzystywano lubczyk nie tylko jako dodatek do potraw. Świeże lub suszone liście tej rośliny służyły jako środek odstraszający gryzonie i inne szkodniki, zatem chętnie umieszczano je w szafkach czy pomieszczeniach, w których przechowywana była żywność.

Uprawa lubczyku

Do domowego użytku wystarczy zasadzić zaledwie jedną lub dwie rośliny. Nasiona lubczyku bez problemu znajdziesz w dobrze wyposażonych sklepach ogrodniczych. Najlepsza pora na domowy siew to wczesna wiosna – marzec lub najpóźniej kwiecień.

Można skorzystać też z innego rozwiązania, czyli rozmnażania z sadzonek. Polega ono na tym, że sadzonki po prostu umieszcza się w glebie. Po pewnym czasie samoistnie się zakorzeniają w przygotowanym miejscu. Jednak najłatwiejszą opcją jest posadzenie gotowych sadzonek w ogrodzie. Nie powinno być problemu z nieco chłodniejszymi temperaturami na dworze, ponieważ lubczyk to odporna i wytrzymała roślina. Jego uprawie sprzyja półcień i odpowiednia wilgoć. Warto o tym pamiętać szczególnie latem, gdy nadejdą upały.

Leczniczy napar z lubczyku

Napar z lubczyku sprawdzi się jako środek oczyszczający organizm po zatruciu nikotynowym lub alkoholowym. Jego regularne picie korzystnie wpływa również na układ moczowy – zwłaszcza przy stanach zapalnych. Taki napój z łatwością można przygotować samodzielnie, wystarczy łyżeczkę drobno posiekanych liści zalać ¼ litra wody i gotować przez 10 minut.

Domowej roboty koncentrat z lubczyku

Składniki

  • 400 ml wody
  • lubczyk (razem z szypułkami)
  • 2 łyżki oleju słonecznikowego
  • łyżeczka świeżego majeranku
  • łyżeczka soli

Przygotowanie

Dokładnie umyty lubczyk przepuszczamy przez maszynkę do mięsa. Zmieloną roślinę umieszczamy w garnku i zalewamy wodą. Całość gotujemy przez około kwadrans. Po tym czasie, ugotowany wywar przecedzamy przez płótno i mocno wyciskamy. Dodajemy pozostałe składniki, czyli majeranek, olej oraz sól i ponownie gotujemy. Otrzymaną miksturę przelewamy do słoików.

Koncentrat z lubczyku jest świetnym dodatkiem do wszelkiego rodzaju zup i sosów.

error: Treść zabezpieczona !!