Same zalety zdrowotne. Kto ma je w ogrodzie, nie musi martwić się wysokim ciśnieniem. Stosuj je cały rok.

Winorośl to popularna w Polsce roślina, której owoce wykorzystujemy do wyrobu wina.

Jednak niewielu z nas zdaje sobie sprawię z jej  leczniczych właściwości. Bardzo dobrze wiedzą o tym Grecy, Włosi oraz Francuzi, którzy stosują liście winorośli profilaktycznie i nie obawiają się alergii, wysokiego ciśnienia czy żylaków.

Drzemiący w liściach potencjał

Liście winorośli wyróżniają się bardzo korzystnym składem. Zawierają mnóstwo witamin i przeciwutleniaczy, przez co są uznawane za produkt zapobiegający nowotworom i  infekcjom.

Działają oczyszczająco na układ moczowy. Ponadto nadzorują prawidłową pracę układu krążenia obniżając ciśnienie, pobudzając krążenie krwi i działając ochronnie na naczynia krwionośne.

Co ciekawe, zawarty w owocach i liściach winorośli resweratol spowalnia starzenie skóry i nadaje jej świeży, zdrowy wygląd.

Sposoby przygotowania

Najpopularniejszym z nich jest dodanie świeżych liści do ulubionych potraw lub sporządzenie herbaty z ich suszonej wersji. Pamiętajmy o parzeniu wywaru nie krócej niż 4 minuty.

Tak przygotowany napój pomoże na przeziębienie i grypę, a pity regularnie ochroni nasze serce, jelita oraz wątrobę. W przypadku profilaktyki grypy herbatę pijemy przynajmniej raz dziennie, w okresie od września do kwietnia.

Również choroby skóry nie będą już stanowić dla nas problemu.

Pita regularnie herbata obniży skłonność do zaczerwienień, świądu, obrzęków i podrażnień. W walce z różnymi zapaleniami skóry sprawdzą się też kąpiele z dodatkiem liści winorośli, a na opuchlizny – okłady. Wystarczy, że lekko ubijemy liście i nałożymy na chorobowo zmienioną skórę.

Dla miłośników smakołyków dobrą wiadomość stanowi fakt, że bez problemu możemy użyć liści winorośli do produkcji dżemów. W niezauważalny sposób przemycimy cenne składniki odżywcze do naszej diety. Jest bardzo istotne, jeśli na przykład nie przepadamy za herbatkami.

Sportowców zdecydowanie ucieszy możliwość wykorzystania liści winorośli w celu uśmierzenia bólu kolana.

W 500 ml wody należy zagotować około 30 liści, a następnie przez kwadrans zaparzać pod przykryciem. Wystarczy już tylko zamoczyć gazę w naparze, nałożyć liście i wykonać opatrunek. Tak zawinięte kolano nakrywamy folią oraz ręcznikiem i zostawiamy do rana.

error: Treść zabezpieczona !!