Mleko jest sekretem obfitych zbiorów – spryskaj nim pomidory i ogórki i przekonaj się sam.

Mleko, bogate w niezbędne witaminy i minerały, świetnie sprawdza się w ogrodzie jako nawóz, środek owadobójczy lub do czyszczenia narzędzi, zapewniając obfite plony.

Jako nawóz, mleko z wysoką zawartością wapnia doskonale nadaje się do roślin podatnych na gnicie, jak cukinia, pomidory i papryka. Najlepsze efekty daje zimne, pełnotłuste mleko, które jest bardziej pożywne. Przygotuj nawóz mleczny, mieszając w butelce mleko i wodę w równych częściach, a następnie użyj do podlewania roślin. Eksperci twierdzą, że mleko jest także doskonałym nawozem dolistnym, sprzyjającym większym liściom i owocom.

Ogórki, papryka i pomidory znakomicie reagują na mleczny nawóz, szczególnie podczas owocowania. Składniki to mleko i woda w stosunku 1:2. Wymieszaj i zalej korzenie, używając około 200 ml na roślinę, zachowując proporcję składników.

Mleko jako spray działa na roztocza, mszyce i inne pasożyty. Rozcieńczone 50% wodą pełne mleko zabija owady, które nie mogą „strawić” jego cukru. Oprysk z rozcieńczonego mleka pomaga również przeciwdziałać grzybom i pleśni na roślinach, a mieszane z innymi naturalnymi pestycydami, ułatwia ich wchłanianie.

Mleko rozcieńczone wodą w stosunku 1:3 leczy choroby grzybowe i grzybicze, stosowane co 10 dni, również zapobiega chorobom. Wylane na ziemię wokół roślin, poprawia jakość gleby, wchłaniając witaminy i minerały.

Do narzędzi ogrodowych, mleko jest alternatywą dla środków chemicznych, dezynfekując i zapobiegając rdzewieniu. Oprysk z 1 części mleka i 9 części wody chroni pomidory przed pleśnią i innymi chorobami. Roztwór wody i mleka również odstrasza niektóre szkodniki.

Mieszanka mleka i melasy wzmacnia rośliny, a rozcieńczona wodą zmniejsza nieprzyjemny zapach. Ważne jest umiarkowane stosowanie mleka w ogrodzie, aby uniknąć słabego wzrostu roślin i nieprzyjemnych zapachów. Mleko musi być stosowane oszczędnie i odpowiednio dozowane.

error: Treść zabezpieczona !!