Wykorzystaj kuchenne produkty nie tylko do gotowania. Domowe nawozy z popularnych składników

Twoje sadzonki i kwiaty zaatakowały szkodniki albo pleśń? A może nie rosną właściwie i potrzebują odżywienia?

Zanim wybierzesz się na zakupy do sklepu ogrodniczego, zajrzyj do swojej kuchni. Być może wszystkie środki, których potrzebujesz w ogrodzie, masz już w domu. Czosnek, sól, musztarda, cukier i kefir to kilka z wielu produktów nadających się do pielęgnacji roślin.

Roztwór solny na pleśń 

Jeśli twoje rośliny zainfekowane są pleśnią, a ich liście zaczynają opadać, wypróbuj domowy preparat na bazie soli. Rozpuść 100 g soli w 1 litrze wody i spryskaj sadzonki. Dzięki temu zapobiegniesz dalszemu rozwojowi pleśni i pobudzisz rośliny do dalszego wzrostu.

Sól Epsom dla odżywienia roślin

Do pielęgnacji większości ogrodowych roślin możesz włączyć spray z solą Epsom. Proporcje do przygotowania roztworu to 4 litry wody na 2 łyżki soli Epsom. Zalecana częstotliwość opryskiwania to 1 raz na miesiąc. Możesz też zrobić roztwór o słabszym stężeniu do częstszego stosowania – użyj wtedy 1 łyżki soli na 4 litry wody.

Tę mieszankę można rozpylać co 2 tygodnie. Preparat ten jest polecany szczególnie do pielęgnacji róż. Należy korzystać z niego już na wiosnę, kiedy pojawią się pierwsze liście, a później spryskiwać rośliny już po przekwitnięciu.

Czosnek, kefir i musztarda przeciwko ślimakom

W odstraszeniu z ogrodu ślimaków pomoże spryskanie roślin wodą z posiekanym czosnkiem. Możesz także rozcieńczyć sfermentowany kefir wodą i opryskać sadzonki. W miejscach, gdzie pojawia się dużo ślimaków rozprowadź na ziemi musztardę lub posyp je musztardą w proszku.

error: Treść zabezpieczona !!