Co się stanie jak posypiesz stopy sodą oczyszczoną. Koniecznie się przekonaj.

Liczne doniesienia naukowe wskazują, że soda oczyszczona ma niesamowite działanie w pielęgnacji stóp.

Okazuje się, że efekty zastosowania sody oczyszczonej na stopy może być zaskakujący. Co ważne, zabieg z wykorzystaniem sody oczyszczonej niesie wiele korzyści dla Twoich stóp.

W jaki sposób przygotować kąpiel dla stóp z sody oczyszczonej?

Składniki na kąpiel do stóp:

  • 1 cytryna,
  • 1 – 2 łyżki sody oczyszczonej,
  • ciepła woda

Przygotowanie kąpieli:

Do dowolnego naczynia, np. miski lub do wanny należy wlać odpowiednią ilość ciepłej wody (tak, by stopy się w niej zanurzyły), a następnie dodać do niej 1 – 2 łyżki sody oczyszczonej, a także sok wyciśnięty z połowy cytryny. Wszystko należy zamieszać. Kiedy mieszanka będzie gotowa należy zanurzyć w niej stopy.

Zaleca się, by do masażu stóp użyć połówki cytryny wykorzystanej do przygotowania płukanki do stóp. Stopy powinny pozostać w kąpieli przez minimum 15 minut. Aby uzyskać efekt, kąpiel stóp należy wykonywać codziennie. Pierwsze widoczne efekty zauważyć można już po pierwszej takiej kąpieli.

Po zastosowaniu dobroczynnej kąpieli stóp z użyciem sody oczyszczonej i soku z cytryny skóra stóp już po pierwszym takim zabiegu stanie się nie tylko delikatna, ale również miękka w dotyku. Co ciekawe, okazuje się, że kąpiel ta pozwala również się zrelaksować, a dodatkowo ma właściwości przeciwobrzękowe oraz przeciwbólowe. Udowodniono, że kąpiel na stopy z sody i soku z cytryny poprawia krążenie krwi w całych nogach, a ponadto soda może nieść wiele innych cennych korzyści dla Twoich stóp.

Co robić, kiedy skóra na piętach jest twarda i zrogowaciała?

Kolejny sposób na wykorzystanie sody oczyszczonej do kuracji stóp to przygotowanie papkowatej maści na stopy. W tym celu wystarczy zmieszać gorącą wodę z sodą oczyszczoną w odpowiednich proporcjach tak, by w efekcie końcowym powstała gęsta, biała pasta. Następnie pastę tą należy nałożyć, np. przy pomocy specjalnej szpatułki na popękane lub problematyczne miejsca. Pastę tą należy pozostawić na stopach przez jakiś czas, po czym należy ją zmyć za pomocą letniej wody. W sytuacji, kiedy jednorazowy zabieg nie przyniósł oczekiwanych efektów, zabieg należy wykonać ponownie, aż do uzyskania pożądanych efektów.

Zaleca się, by dla zwiększenia działania sody oczyszczonej przed planowanym zabiegiem, a więc przed nałożeniem pasty z sody namoczyć stopy w wodzie, lub też mechanicznie usunąć zrogowaciały naskórek, np. przy pomocy specjalnej szpatułki.

Innym, równie skutecznym sposobem na spękane stopy jest kolejna dobroczynna kąpiel na stopy i paznokcie. Działa ona nie tylko na popękane pięty, ale pomaga również zwalczać grzybicę paznokci stóp. Do jej przygotowania potrzebne są:

  • niewielka ilość gorącej wody wlanej do wanny lub miski,
  • pół szklanki sody oczyszczonej,
  • kilka kropel soku z cytryny.

Woda powinna być bardzo ciepła tak, by można było włożyć do niej stopy. Do wody należy dodać sodę oraz sok z cytryny, wszystko zamieszać, po czym włożyć stopy i pozostawić je w tej kąpieli na minimum 15 minut. Po upływie tego czasu należy zeskrobać zrogowaciałą skórę, np. przy użyciu specjalnej szpatułki do pięt.

W przypadku grzybicy paznokci należy zwracać szczególną uwagę na materiał, z którego wykonane są używane na co dzień skarpety. Należy również zadbać o komfortowe, wygodne, nie za ciasne obuwie i regularną dezynfekcję tego obuwia.

Osoby, które borykają się z  problemem grzybicy, oprócz opisanej wyżej kąpieli mogą również stosować opisaną już pastę z sody i gorącej wody, którą w przypadku grzybicy należy nałożyć na całą powierzchnię paznokci stóp. Okazuje się, że soda oczyszczona w przypadku kontaktu z grzybicą lub pleśnią daje efekty już po pierwszym użyciu, jednak w przypadku bardziej zaawansowanego stadium grzybicy konieczne jest kilkukrotne powtórzenie zabiegu.

Soda oczyszczona a plamy pigmentowe

Osoby borykające się z obecnością na ich skórze ciemnych, nieestetycznych plam również mogą wykorzystać dobroczynne właściwości sody oczyszczonej. W celu złagodzenia widoczności ciemnych plam należy wymieszać niewielką ilość sody z odpowiednią ilością wody, a uzyskaną papką należy wetrzeć w plamy. Zabieg należy powtarzać codziennie, aż do chwili, w której będą widoczne efekty, a plamy znacznie złagodnieją i będą mniej widoczne.

Peeling naturalny z sody oczyszczonej

Wśród licznych właściwości sody oczyszczonej nie sposób pominąć jej właściwości złuszczających, dzięki czemu może być wykorzystywana w domowych maseczkach złuszczających martwy naskórek. Należy wymieszać sodę oczyszczoną i wodę, z zachowaniem proporcji 3:1, a powstałą w ten sposób mieszankę należy nałożyć na obszar skóry, z którego chcemy usunąć martwy naskórek. Po odczekaniu krótkiej chwili mieszankę należy dokładnie spłukać ciepłą wodą. Skóra staje się w ten sposób nie tylko gładsza i jaśniejsza, ale również zyskuje naturalną świeżość.

Soda oczyszczona a dłonie

Szykują domowe SPA nie sposób pominąć zabiegu na zmęczone i narażone na liczne uszkodzenia dłonie. W celu regeneracji zmęczonych dłoni wystarczy stworzyć domową pastę z łyżki miodu i niewielkiej ilości sody oczyszczonej. Taką pastę należy dokładnie rozprowadzić po całej powierzchni dłoni i paznokci, pozostawić na koło 15 minut, a następnie dokładnie spłukać za pomocą ciepłej wody.

Soda a nadmierna potliwość

Przygotowaną mieszankę wody oraz sody oczyszczonej można stosować jak domowy dezodorant. Specyfik ten pozwala nie tylko zahamować potliwość oraz ułatwia utrzymać suchość pod pachami, ale też pomaga pozbyć się nieprzyjemnego zapachu towarzyszącego często nadmiernej potliwości.

Trądzik a soda oczyszczona

Pryszcze często towarzyszące trądzikowi wpływają na znaczne obniżenie własnej wartości. Wśród domowych sposobów na złagodzenie objawów trądziku jest mieszanka sody i niewielkiej ilości soku z cytryny. Otrzymaną pastę należy dokładnie nanieść na obszary dotknięte trądzikiem, jednak trzeba pamiętać, żeby zabieg ten stosować wieczorem, by nie narażać się na powstanie tzw. plam starczych.

Soda oczyszczona a czarne kropki

Mieszanka sody oczyszczonej i niewielkiej ilości mleka to doskonały sposób na oczyszczenie obszaru tzw. strefy T, w której często można zaobserwować istnienie licznych, czarnych kropeczek będących porami powstałymi m.in. w wyniku gromadzenia się różnych zabrudzeń. Powstałą z pomieszania łyżki sody oczyszczonej i niewielkiej odrobinki mleka pastę należy nałożyć bezpośrednio na obszar występowania czarnych kropek, pozostawić na 15 minut, a po tym czasie zmyć ciepłą wodą.

Soda oczyszczona a tłuste włosy

Niezwykle skutecznym sposobem na usunięcie nadmiaru oleju z włosów jest stworzenie mieszanki z łyżki sody oczyszczonej i zwykłego szamponu, którego używa się na co dzień. Dla zwiększenia efektu działania tej mieszanki można ją pozostawić przez chwilę na włosach, po czym zmyć za pomocą zimnej wody. Należy jednak pamiętać, by dla zwiększenia zakładanego efektu stosować zabieg regularnie.

Mocne i lśniące włosy a soda oczyszczona

Domowe remedium na mocne, czyste i lśniące włosy to mieszanka sody oczyszczonej i octu. W pierwszej kolejności należy rozcieńczyć łyżeczkę sody w 5 łyżkach wody, a następnie powstałą papkę nanieść dokładnie na całą powierzchnię włosów.

W dalszej kolejności należy rozcieńczyć łyżkę octu jabłkowego w szklance wody, a otrzymaną miksturę starannie i dokładnie rozprowadzić na całej długości włosów, od ich nasady, aż po końcówki. Odczekać chwilę, po czym spłukać dokładnie ciepłą wodą.

Zabieg stosować regularnie prze 7 dni, zrobić kilkudniową przerwę, i znów stosować regularnie przez kolejne 7 dni. Mieszanka ta pozwala nie tylko przywrócić naturalną kwasowość włosów, ale też pomaga usunąć dokładnie z włosów nadmiar gromadzącego się tłuszczu, w wyniku czego włosy stają się nie tylko czystsze i mocniejsze, ale również odzyskują swoją kondycje i nabierają niebywałego blasku. Mieszanka ułatwia również rozczesywanie włosów.

error: Treść zabezpieczona !!